Emerytura (Renta) w UK: Komu się należy a komu niestety nie?

Emerytura Polaka w UK: Nie wszystko złoto, co się świeci

Emerytura w UK 2018: Czy i kiedy należy się Polakom?
Emerytura w UK: Pracuj, płać a będzie Ci dane.

Słowem wstępu, wielu Polaków mieszkających i LEGALNIE pracujących w Wielkiej Brytanii zastanawia się napewno nad powrotem do Polski i czy będą należeć się im jakiekolwiek pieniądze gdy dożyją wieku emerytalnego, że przepracowali w UK tylko parę lat. 

Niektóre z tych osób zapewne chcą wrócić do Polski 'na starość', inne znowu mają w planie 'zostać na emigracji tylko parę lat'. W każdym przypadku, ważnym jest by wiedzieć czy będą nam się należały w przyszłości świadczenia emerytalne związane z odprowadzanymi składkami w UK - i czy decyzja o wyjeździe do Polski nie jest zbyt pochopna. Czasem warto posiedzieć na Wyspach kilka lat dłużej niż by się nam to wydawało....Składki emerytalne w UK: National Insurance Contributions


A więc do rzeczy. Pracujesz LEGALNIE w UK? Płacisz podatki? To napewno też płacisz składki na ubezpiecznie społeczne (Insurance Number - NIN contributions), ktore rowniez przyczyniaja sie do twoich PRZYSZŁYCH swiadczen emerytalnych. 

Przy placeniu tychze skladek przez okreslonym czas i po osiagnieciu wieku emerytalnego, mozemy ubiegac sie o rente (w UK stosuje sie tylko slowo 'pension' co znaczy doslownie 'renta' wiec oba nie ma podzialu na emeryture i rente) mozemy otrzymac pelna podstawowa rente w UK, czyli Full Basic State Pension. 

Co znaczaco odroznia system emerytalny w Wielkiej Brytanii od innych krajow, to fakt, ze stawka jako otrzymamy JEST TAKA SAMA dla kazdej osoby, bez wzgledu na wielkosc skladki jaka odprowadzalismy (czy odprowadzal za nas pracodawca). 

Oczywiście, wysokość renty zwiększa się co roku, a mają na to wpływ poniższe czynniki (którykolwiek jest najwyższy w danym roku):
- Zarobki: średni wzrost procentowy zarobków w Great Britain
- Ceny: Procentowy wzrost w cenach na terenie Zjednoczonego Królestwa (mierzony przez Consumer Price Index (CPI))
- 2.5% - jest to MINIMALNA COROCZNA PODWYŻKA RENTY

No tak, ale ile lat muszę przepracować w UK by otrzymać rente/emeryturę po powrocie do Polski?!


Ile lat potrzeba by otrzymać emeryture z Wielkiej Brytanii?
Ile lat potrzeba by otrzymać emeryture z Wielkiej Brytanii?

Zasadniczo, aby ZAKWALIFIKOWAĆ się do jakichkolwiek świadczen z tytułu przepracowanych lat w UK, potrzebujemy 10 PEŁNYCH LAT opłacania potrącanych składek na poczet National Insurance Contributions.

Poniżej przedstawiłem stopnie klasyfikacji składek ('NI class') i ile musimy wpłacać (lub nasz pracodawca, jeśli NIE jesteśmy samozatrudnieni)

National Insurance classKto płaci
Class 1Pracownicy zarabiający powyżej £157 tygodniowo i poniżej wieku emerytalnego UK - te składki odprowadza pracodawca
Class 1A or 1BPracodawca
Class 2Ludzie samozatrudnieni (self-employed) -NIE MUSZĄ nic płacić jeśli ich zarobki nie  przekroczą £6,025 w roku podatkowym (ale mogą płacić składki wolontaryjnie (voluntary contributions)
Class 3Voluntary contributions, czyli składki wolontaryjne - możemy zapłacic składki za poprzednie lata (do 6 lat wstecz) by uzupełnić braki z poprzednich lat
Class 4Ludzie samozatrudnieni, którzy ozyskali PROFIT powyżej £8,164 w roku podatkowym
Składki dla samozatrudnionych są obliczne według naszych zarobków i tego ile profitu otrzymaliśmy, ale nie są to ogromne pieniądze (ale co za tym poniekąd idzie, i nasza renta nie jest zbytnio wygórowana, ale o tym w dalszej częsci tego posta - ALE płacić TRZEBA i warto, bo lepszy rydz niż nic ;)
Natomiast składki dla ludzi pracujacych np. na umowie o prace znajdziecie poniżej:
TWOJA PENSJAMiesięczna składka (Class 1 National Insurance rate)
od £157 do £866 tygodniowo (od £680 do £3,750 miesiecznie)12% 
Powyżej £866 / tyg (£3,750 miesięcznie)2%


Ile?! Ile pieniędzy dostanę w ramach brytyjskiej renty czy emerytury?


Obecnie (01/2018), jest to śmiesznie niska (jak na tutejsze warunki) kwota a mianowicie (....FANFARY!) £122.30 tygodniowo (netto, czyli do kieszeni). Zakładając, że średnie zarobki to ok £1,500 miesięcznie na rękę, nie trudno dojść do wniosku, że za ok sześćset funtów miesięcznie nie pobalujemy, a nawet będzie nam trudno związać koniec z końcem. Ale takie są realia.

£122.30/tyg - Jest to pełna kwota, którą otrzymamy o ile przepracowaliśmy w UK 30 lat, i rzecz jasna odprowadziliśmy składki na brytyjskie ubezpiecznie społeczne przez conajmniej 30 lat. 

Stawka ta maleje, jeśli przechodząc na rentę a przepracowując założmy minimalnie wymagane 10 lat w UK, otrzymamy 33% od kwoty pełnej renty, a więc £40.33 ale tylko w wypadku gdy osiągniemy odpowiedni wiek.... dla danej płci. 
Obecnie jest to 65 lat dla mężczyzn i 60-65 lat dla kobiet. Dlaczego wiek kobet podany jest w przedziale? To z powodu, że wiek emerytalny jest stopniowo podwyższany dla kobiet, także w zaleności od tego kiedy dana pani się urodziła, wtedy będzię mogła zacząć otrzymywać swoją rentę - jest to bardzo dobry i moim zdaniem uczćiwy system.

Co po powrocie do Polski z UK? Kiedy i ile renty od Królowej? ;-)

Królowa Elżbieta II - jak zawsze w humorze ;-)

Od tego ile otrzymamy, zależy wiele czynników. Podstawowym będzie nasz wiek i ile lat opłacaliśmy nasze składki w UK i ile lat opłacaliśmy składki na ZUS (jak i szereg innych czynników na które składa się wysokość polskiej renty czy emerytury - ale nie mam o tym zielonego pojęcia, miejmy tylko nadzieję, że ZUS nie upadnie jak to przewiduje wiele osób!).

ALE zakładając, że uda się nam dożyc do 70 lat (yikes!), przepracowaliśmy w UK 20 lat płacac wzorowo nasze składki do tego mamy przepracowane 20 lat w Polsce, to na 'stare lata' otrzymamy 66% pełnej podstawowej renty z UK.
Ponownie założmy, że pełna renta będzie wynosić ok 150 funtów tygodniowo (a tyle ma wynosic szacunkowo za 30 lat), więc 66% będzie wynosić 90 funtów tygodniowo. Do tego doliczmy polską emeryture, powiedzmy 1,500 złotych miesięcznie, co da nam:

360 funtów (4 x 90 funtów) + 1,500 złotych miesięcznie
Uśredniając kurs funta na dzień dzisiejszy (4.7 PLN), da to nam ŁĄCZNIE 3,200 złotych na miesiąc. Całkiem nieźle.

Nie jest możliwym przewidzieć jak będzie to wyglądało za 20 czy 30 lat, gdy wielu emigrantów z Polski, ktorzy przybyli na Wyspy po wejściu do UE będzie starało się o rente. Nie wiemy również czy w Polsce będzie wciąż używana złotówka, czy Polska przejdzie na Euro, a co za tym idzie całkowicie inny przelicznik z funtów. Nie wiemy też, jaka będzie siła nabywcza pieniądza. Obecnie, renta w UK jest bardzo niska (na tutejsze warunki i koszty życia) i naprawde sporo rencistow zyje tu na niskim poziomie. Oczywiscie, przeliczajac angielska rente na polskie warunki, sa to bardzo godziwe pieniadze. Jesli mamy zamiar zostać na stałe w UK, radziłbym zaczac placic na tzw Private Pension (zwaną również Personal Pension), czyli po prostu dodatkowa rentę gdzie powierzamy pewna sume pieniędzy co miesiąc (zwykle jest to minium odpowiedniej firmie ktora je dla nas inwestuje - cos jak zniesławione fundusze OFE w Polsce.

Zwykle będziemy w stanie wyciągnać sporą cześć kwoty ktorą 'uzbieraliśmy' na takiej dodatkowej rencie gdy osiągniemy odpowiedni wiek (np. 55 lat), wiec dużo wcześniej niż z podstawowej, socjalnej renty. Jest to bardziej skomplikowany temat, ktory postaram sie poruszyć w kolejny wpisie.

Ciąg dalszy nastąpi...

5 komentarzy:

 1. Ja mam nadzieję że jednak Polska nigdy nie wejdzie w walutę euro.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moim zdaniem Anglia i Londyn to bardzo fajne miejsce i fajne perspektywy na pracę, jeśli zna się dobrze język angielski. Moim zdaniem osoby, które chcą lub muszą spokojnie niech tam emigrują, chociaż wiadomo, że własny kraj, to coś innego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Anglia to jeden z najpopularniejszych kierunków, jakie wybierają Polacy w celach zarobkowych. Warto wiedzieć jak będzie wyglądała sytuacja z rentą i emeryturą w przypadków takich osób.
  audyty

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy artykuł. Wszystkie informacje jak najbardziej przydatne

  OdpowiedzUsuń