Średnie Zarobki w Londynie

Zarobki w Londynie
 Ile średnio zarobimy w Londynie...?

...to pytanie zadaje sobie zapewne multum osób, chcących wyjechać do pracy w 'Lądku Zdroju'... Jak i tych, którzy już tu mieszkają, bądź też mieszkają na terenie UK a marzy im się przeprowadzka nad Tamizę :)

Według najnowszych danych, średnia płaca w Londynie to...niestety nie ma takich statystyk, natomiast średnio na terenie UK zarabia się ok. £27,600 rocznie BRUTTO

Od tej kwoty należy odliczyć podatek (Income Tax) oraz składkę na ubezpieczenie społeczne (National Insurance Number contributions).

Po odtrąceniu wszystkiego z £27,600 zostaje nam  £1,837.31 miesięcznie, 'na rękę'

Czy jest to sporo? Czy jest to wystarczająco? I tak i nie. 

Wszystko zależy od tego jakie mamy potrzeby, bo zarobki w Londynie nijak mają się do tego ile się w tym mieście wydaje.

Dla przykładu wynajem (nie wliczając opłat typu gaz, woda, prąd, podatek dla lokalnej administracji) 2 pokojowego mieszkania w 3 strefie, więc w przybliżeniu ok. 20 min metrem od centrum, to wydatek rzędu 1000-1200 funtów (stan na 2014). Po doliczeniu wszystkich opłat, niewiele by by nam zostało z naszej 'średniej pensji londyńskiej' gdyby nasz partner/partnerka nie pracował(a)

BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Ale...już dwie osoby zarabiające po £1,800 miesiecznie, możne całkiem spokojnie pozwolić sobie na dobre warunki mieszkalne, wakacje czy też na 'nie oszczędzanie' na produktach w sklepach. 

O tym w kolejnym wpisie, gdzie wyszczególnie ceny (czyli tu: Przykladowe Ceny w Londynie)

Druga strona medalu życia w Londynieon the flip side: druga strona medalu londyn
On the flip side... Czyli druga strona medalu                                  

Z drugiej strony natomiast, jeśli założymy, że osoba zarabiająca 'średnio' w Londynie mieszka w wynajętym pokoju, którego koszta (za spory pokój typu dwójka-jednoosobowa) wachają się w granicy 400-600 funtów miesięcznie, zazwyczaj wliczając już wszelkie opłaty/rachunki, nagle te 1800 funtów staję się całkiem dobrą wypłatą, która spokojnie powinna nam wystarczyć na szeroko-rozumiane ŻYCIE jak i oszczędzanie do przysłowiowej skarpety :-)


Niestety, muszę was zmartwić, by ta średnia pensja w Londynie (jak i w każdej stolicy!) jest niestety troszke zawyżona, a to poprzez ludzi zarabiających miliony pracując w Londyńskim City, gdzie zarobki dochodza i przekraczaja nie jednokrotnie milion funtów rocznie.


Średnie Zarobki w Londynie UK 2018
Średnie zarobki w Londynie 2018?


W Londynie mieszka szereg osób, które zarabiają dużo mniej niż ta w/w średnia pensja.

Dwa szybkie przykłady - Pracując w sklepach typu LIDL czy ALDI, możemy liczyć na 1,000-1,200 funtów miesięcznie na początek - nie oczekujmy też szybkich podwyżek. 

UPDATE 2018: LIDL w Londynie placi obecnie tzw LIVING WAGE, czyli pensje ktora jest nam potrzeba by zyc na odpowiednim poziomie. Na dzien dzisiejszy wynosi ona £8.75/h poza Londynem i az £10.20h/h w Londynie!

Kobieta pracująca w np. kawiarence (coffee shop), może liczyć a koniec miesiąca na podobne pieniądze jak wyżej wspomiany pracownika Lidla (plus oczywisice napiwki), choć każdy ma szansę się wybić, podnieść swoje kwalifikację i oczywiście przejść na wyższy pułap zarobkowy... .Wszystko zależy od nas samych! :-)

W kolejnym wpisie, postaram się przedstawić Wpis tu: Przykładowe ceny w Londynie. Począwszy od tego ile wydamy na chleb w sklepie a skończywszy na tym ile zdzierają od nas firmy energetyczne z powodu nieocieplonych mieszkań!

3 komentarze:

 1. Jak wyżyć w Londynie z pensji £800-900 mc? Czy to w ogole realne ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Da sie, wszystko sie da - dla chcacego nic trudnego. Ale, jak pisalem juz wielokrotnie - wszystko zalezy jak i GDZIE chcemy zyc, bo roznice sa ogromne.

   Usuń
 2. ja spokojnie tyle w Polsce wyciągam. pozdro :P

  OdpowiedzUsuń