Średnie Zarobki w Londynie

Zarobki w Londynie
 Ile średnio zarobimy w Londynie...?

...to pytanie zadaje sobie zapewne multum osób, chcących wyjechać do pracy w 'Lądku Zdroju'... Jak i tych, którzy już tu mieszkają, bądź też mieszkają na terenie UK a marzy im się przeprowadzka nad Tamizę :)

Według najnowszych danych, średnia płaca w Londynie to...niestety nie ma takich statystyk, natomiast średnio na terenie UK zarabia się ok. £27,600 rocznie BRUTTO

Od tej kwoty należy odliczyć podatek (Income Tax) oraz składkę na ubezpieczenie społeczne (National Insurance Number contributions).

Po odtrąceniu wszystkiego z £27,600 zostaje nam  £1,837.31 miesięcznie, 'na rękę'

Czy jest to sporo? Czy jest to wystarczająco? I tak i nie. 

Wszystko zależy od tego jakie mamy potrzeby, bo zarobki w Londynie nijak mają się do tego ile się w tym mieście wydaje.

Dla przykładu wynajem (nie wliczając opłat typu gaz, woda, prąd, podatek dla lokalnej administracji) 2 pokojowego mieszkania w 3 strefie, więc w przybliżeniu ok. 20 min metrem od centrum, to wydatek rzędu 1000-1200 funtów (stan na 2014). Po doliczeniu wszystkich opłat, niewiele by by nam zostało z naszej 'średniej pensji londyńskiej' gdyby nasz partner/partnerka nie pracował(a)

BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Ale...już dwie osoby zarabiające po £1,800 miesiecznie, możne całkiem spokojnie pozwolić sobie na dobre warunki mieszkalne, wakacje czy też na 'nie oszczędzanie' na produktach w sklepach. 

O tym w kolejnym wpisie, gdzie wyszczególnie ceny (czyli tu: Przykladowe Ceny w Londynie)

Druga strona medalu życia w Londynieon the flip side: druga strona medalu londyn
On the flip side... Czyli druga strona medalu                                  

Z drugiej strony natomiast, jeśli założymy, że osoba zarabiająca 'średnio' w Londynie mieszka w wynajętym pokoju, którego koszta (za spory pokój typu dwójka-jednoosobowa) wachają się w granicy 400-600 funtów miesięcznie, zazwyczaj wliczając już wszelkie opłaty/rachunki, nagle te 1800 funtów staję się całkiem dobrą wypłatą, która spokojnie powinna nam wystarczyć na szeroko-rozumiane ŻYCIE jak i oszczędzanie do przysłowiowej skarpety :-)


Niestety, muszę was zmartwić, by ta średnia pensja w Londynie (jak i w każdej stolicy!) jest niestety troszke zawyżona, a to poprzez ludzi zarabiających miliony pracując w Londyńskim City, gdzie zarobki dochodza i przekraczaja nie jednokrotnie milion funtów rocznie.


Średnie Zarobki w Londynie UK 2018
Średnie zarobki w Londynie 2018?


W Londynie mieszka szereg osób, które zarabiają dużo mniej niż ta w/w średnia pensja.

Dwa szybkie przykłady - Pracując w sklepach typu LIDL czy ALDI, możemy liczyć na 1,000-1,200 funtów miesięcznie na początek - nie oczekujmy też szybkich podwyżek. 

UPDATE 2018: LIDL w Londynie placi obecnie tzw LIVING WAGE, czyli pensje ktora jest nam potrzeba by zyc na odpowiednim poziomie. Na dzien dzisiejszy wynosi ona £8.75/h poza Londynem i az £10.20h/h w Londynie!

Kobieta pracująca w np. kawiarence (coffee shop), może liczyć a koniec miesiąca na podobne pieniądze jak wyżej wspomiany pracownika Lidla (plus oczywisice napiwki), choć każdy ma szansę się wybić, podnieść swoje kwalifikację i oczywiście przejść na wyższy pułap zarobkowy... .Wszystko zależy od nas samych! :-)

W kolejnym wpisie, postaram się przedstawić Wpis tu: Przykładowe ceny w Londynie. Począwszy od tego ile wydamy na chleb w sklepie a skończywszy na tym ile zdzierają od nas firmy energetyczne z powodu nieocieplonych mieszkań!

4 komentarze:

 1. Jak wyżyć w Londynie z pensji £800-900 mc? Czy to w ogole realne ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Da sie, wszystko sie da - dla chcacego nic trudnego. Ale, jak pisalem juz wielokrotnie - wszystko zalezy jak i GDZIE chcemy zyc, bo roznice sa ogromne.

   Usuń
 2. To są naprawdę ładne kwoty. Nie ma się co dziwić, że tyle naszych rodaków ucieka na wyspy. A pracodawcy zaczynają mieć problem ze znalezieniem kogoś do pracy. Sama wiem jak to bywa, mój ojciec ma firmę budowlaną. Nie jest tak, że zawsze ma komplet pracowników. Czasami długo musi szukać. Jak też masz takie problemy to tutaj dodasz darmowe ogłoszenia praca serwis ogłoszeniowy. Dużo fachowców zagląda na ten portal w poszukiwaniu pracy.

  OdpowiedzUsuń