Zabytki Londynu które warto zobaczyć będąc nad Tamizą

Zabytki, które naprawdę warto zobaczyć będąc w Londynie

Zabytki Londynu Most Tower Bridge
Most zwodzony Tower Bridge, w oddali siedziba burmistrza - London City Hall.

Jak znajdziemy już swoją wymarzoną pracę, przytulne mieszkanie oraz uporamy się z przeróżnymi wydatkami na życie w Londynie, możemy śmiało zabrać się za zwiedzanie! Oczywiście, zwiedzać możemy kiedy tylko dusza zapragnie, ale dobrze jest mieć świadomość tego, że mamy już zapewniony byt, dach nad głową i możemy się trochę wyluzować.

Zatem, zwiedzajmy Londyn i jego zabytki! A zabytków w Londynie jest multum, dla każdego napewno znajdzie się coś wartego uwagi.


Zabytki po angielsku, czyli mini słowniczek


Zanim przejdziemy do do samych zabytków Londynu, małe wprowadzenie do słownictwa z nimi związanego.

Wg. słownika słowo Zabytek tłumaczymy na angielski jako Monument. Ale jak klikniemy w wikipedii polska wersję słowa 'Monument' otrzymamy 'Pomnik' - trochę to zawiłe.. 

Zabytkiem w takim sensie może być np. majestatyczny łuk Marble Arch, czy też słynny zegar (wieża zegarowa?) Big Ben
Potocznie wiele osób zamiennie używa słowa Landmark, które w wolnym tłumaczeniu oznacza punkt orientacyjny, ale również charakterystyczny obiekt / budynek. Dlatego wklepując w Google 'London Landmarks' otrzymamy dużo więcej treści niż wpisując np. 'London Monuments'. Mogłby się ktoś doczepić, że niewiele jest pomników w Londynie...ale ja bym trzymał się wersji landmark, skoro określa ona wszystko razem, trochę generalizując...ale taki już język angielski po prostu jest - ogólnikowy! :)

Ok, nie przedłużając.....


*Jeszcze mała rada: bardzo łatwo jest się zgubić! Mimo przejrzystości map transportu publicznego, Londyn będąc tak potężnym miastem może nas przygnieść swoim rozmiarem. Polecam zawsze planować wycieczki z wyprzedzeniem (SZCZEGÓLNIE W WEEKENDY, KIEDY METRO CZĘSTO NIE KURSUJE ZE WZGLĘDU NA PRACE REMONTOWE).  Po co tracić czas?

Zanim się gdziekolwiek wybierzecie, koniecznie sprawdźcie dojazd, np. tu: http://www.tfl.gov.uk/plan-a-journey/


Zabytki w Londynie - Westminster Abbey


Miałem zacząć od tych mniej popularnych, ale chyba na nich skończę... 

Opactwo Westminster (ang. Abbey = Opactwo) to jedna z najważniejszych światyń anglikańskich w Wielkiej Brytanii, na stałe wpisana na mapę zabytków oraz jeden z najpopularniejszych zabytków w Londynie. Ten gotycki kościół, powstał w X wieku i do dziś pełni swoją pierwotną rolę. W światyni Westminster miało miejsce już 16 ślubów oraz dziesiątki koronacji brytyjskich monarchów - ostatnia oczywiście obecnej Królowej Zjednoczonego Królestwa, Elżbiety II.
Miały tu miejsce również uroczystości pogrzebowe, np. kontrowersyjnej Diany, Księżnej Walii, czy też 
Królowej Matki Elżbiety. W samej katedrze, pochowano również szereg bardzo znanych ludzi. Dla przykładu znajdują się tam zwłoki takich ludzi jak: Sir Isaac Newton, Charles Darwin, Charles Dickens czy nawet aktora Laurence'a Oliviera.

Bez zbednego przynudzania...jak dojechać do Westminster Abbey?

Do samej świątyni dostaniemy się najszybciej oczywiście metrem.
Najbliższą stacją metra jest St Jame's Park, przez którą przebiegają dwie linie: żólta (Circle Line) oraz zielona (District Line). 

Kolejna stacją nieopodal Westminster Abbey, jest Westminster, gdzie mamy do dyspozycji aż trzy linie metra: Jubilee, District oraz Circle.  Stacje położone są oczywiście w pierwszej strefie, więc liczmy się z opłatami za dojazd, które niestety w moim odczuciu już sięgaja zenitu! 


Westminster Abbey Londyn Wycieczka
Wnętrze Westminster Abbey
Z własnego doświadczenia wiem, że wygodnie jest dojechać metrem lub pociągiem np. do Waterloo (jasne, w zależności gdzie mieszkacie!), a potem przejśc sie przez Westminster Bridge, mijając dla przykładu spektakularne koło obserwacyjne (tudzież diabelski młyn :)) London Eye (o nim samym w innym wpisie). Spacer jest przyjemny i trwa ok. 15 minut, a po drodze możemy zobaczyć naprawdę fajne rzeczy.

Teraz to na co wszyscy czekaliście....ile to kosztuje taka przyjemność? Aż 18 funtów za osobę dorosłą! Czy warto wydać taką kwotę żeby zobaczyć ten kawałek historii od środka? Według mnie NIE, samo obejście katedry z przewodnikiem trwa niby 90 minut, ale wg mnie nie jest to zbyt ciekawe. Jest to tylko moje subiektywne odczucie.

Muszę tu dodać, że w kościele jest absolutny zakaz robienia zdjęć, filmów a nawet nagrywania dźwięku (to chyba dla bardzo zdesperowanych). Więc nie zrobimy sobie słit foci czy też selfie z przypadkowo napotkanym kapłanem :) 
Jest wiele ciekawszych miejsc w Londynie, które możemy zobaczyć za darmo lub też wartych wydania takiej kwoty - ale jak już wspomniałem - jeśli uważacie, że Westminster Abbey jest dla was obowiązkowym punktem zwiedznia Londynu - droga wolna. Tym którym nie jest potrzebne oglądanie wnętrz tej potężnej katedry, proponuję zrobienie kilku fotek przed budynkiem a kasę wydajcie w innym miejscu - napewno nadaży się okazja! ;)


Popularne zabytki w Londynie: Most Tower Bridge


Popularne zabytki w Londynie Most Tower BridgeMost zwodzony Tower Bridge, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych mostów na Świecie i napewno zasługuję na swoją sławę. Majestatyczny most wbrew pozorom nie jest taki stary na jaki wygląda. Zbudowany został zaledwie 120 lat temu, by usprawnić ruch samochodowy w Londynie.


Pytanie za milion dolarów: Kiedy otworzy się Tower Bridge?

Otwarty Most Tower Bridge Londyn
Otwarty most Tower Bridge
To pytanie zadaje sobie napewno wiele osób, które pragną zobaczyć ten zabytkowy most zwodzony nad Tamizą w pełnej glorii. Jako, że most jest zwodzony, daje możliwość większym statkom przepłynąć przez Tamizę po wcześniejszej rejestracji. O ile nie jest to już częsty widok, to możemy sprawdzić kiedy dokładnie most się otworzy! 
Przyda się nam do tego ta strona: http://www.towerbridge.org.uk/lift-times/

Oprowadzając przez te wszystkie lata masę ludzi po Londynie, zdałem sobie sprawę, że trzeba mieć sporego farta (albo przyjechać w odpowiednim momencie na zwiedzanie), by ujrzeć Tower Bridge podczas otwarcia. Przerwy między otwarciami mostu są nawet i kilku-miesięczne, więc jeśli kogoś naprawdę interesuje zrobienie zdjęcia 'na żywo' podczas całego procesu, trzeba sobie wszystko zaplanować z dużym wyprzedzeniem.


Z ciekawostek, na górnym pomoście zainstalowano niedawno szklaną podłogę, więc możecie sie przejść po szkle między wieżyczkami...o ile macie odwagę! ;) Oficjalna reklama poniżej.


Most ma nawet swój fanpage na Facebooku, gdzie znajdziecie wszystko aktualne informacje.

Cena wejścia na górny pomost, by podziwiać widoki przez szybę? Całe £8. Nie będę się tu rozwodził czy warto. Na górze procz wspomianej już szklanej podłogi, prócz ładnych widoków nie ma praktycznie nic więcej - kilka obrazów na przeszkolnych ścianach, jako, że jest to oficjalnie całoroczna wystawa. Sami zadecydujcie.

Najbliższa stacja metra to oczywiście Tower Hill (znów linie Circle oraz District). Możemy też dojechać pociągiem lub metrem do London Bridge lub Fenchurch Street i przejśc się parę minut wzdłuż Tamizy. Ewentualnie, jednym z wielu autobusów lub moją ulubiona kolejka naziemną marki DLR, którą z tego miejsca polecam, mimo małego 'zasięgu' :)Zabytki Londynu: Tower of London (Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości)


Zabytki Londynu: Tower of London
Tower of London - widok z drugiego brzegu Tamizy


Jeśli juz wspominamy o Tower Bridge, to nie mogło oczywiście zabraknąć Tower of London. Ten zamek a nawet pałac, wybudowany ponad 1000 lat temu przylega poniekąd do wyżej wspomnianego mostu i mimo róznicy wieku (zaledwie 900 lat!) tworzą bardzo zgrany duet! :)

Co łączy pałac Tower of London z grupa hakerów Anonymous? 

Maska Guy Fawkes noszona m.in. przez grupę Anonymous
Maska Guy Fawkes
Zabytki Londynu - Guy Fawkes - Tower of London
Spiskowiec, Guy Fawkes
        ?Zacznę trochę nietypowo, a to za sprawą wydarzeń ostatnich lat.
Praktycznie od początku po zakończeniu budowy, pałac speniał  rolę... więzienia!
Wsród słynnych więźniów (dla ciekawskich, pełna lista pod tym linkiem List of prisoners of the Tower of London), należy wspomnieć napewno o panu Guy Fawkes - widocznym po prawej na zdjęciu powyżej - który zoorganizował i przewodził (oczywiście jak to bywa w życiu - nieudanym!) spiskiem prochowym, mającym na celu zabicie króla Anglii i Szkocji Jakuba I. Beczki z prochem które podłożył pod Izbę Lordów, oczywiście nie wybuchły, a sam Guy został złapany pilnując swoich materiałów wybuchowych pod Pałacem Westminster.

Po złapaniu przebywał on własnie w więzieniu na terenie Tower of London, w bardzo ciasnej celi nazywanej 'Mała łatwość', uniemożliwiającej stanie w pozycji wyprostowanej czy też leżenie.
Po zapewne okropnych torturach...wydał (sprzedał?!) on swoich kompanów, który zostali w większości natychmiastowo złapani i tak jak i on skazani.
Skazano go wraz z wspólnikami na śmierć przez powieszenie i poćwiartowanie (a tyle mówi się ostatnio, że radykalni islamiści są barbarzyńcami...), lecz uniknął on cierpienia, gdyż skoczył tuż przed egzekucją z szubienicy łamiąc przy tym kark. Po prostu piękna historia! ;) 

Jak widzicie, ten nieco niepozorny zabytek Londynu, kryje w sobie wiele tajemnic. Wracając do nagłowka powyżej, Guy Fawkes stał się po śmierci inspiracją dla obchodzenia dnia w jego imieniu. Od dawien dawna w Londynie jak i całej Wielkiej Brytanii  w Listopadzie odbywają się... coroczne pokazy ogni sztucznych, zwane Bonfire Night! Sama postać Guy'a Fawkesa jako niedoszłego buntownika w ostatnich latach została wyniesiona na piedestał przez grupę hakerów Anonymous. Jego twarz, dzięki wydanej w 1982 książce V for Vendetta (jak i oczywiście niedawno wydanemu filmowi o tym samym tytule), stała się nieodzowną częścia wyglądu wszelakich aktywistów, którzy anonimowo chcą walczyć z uciskiem rządów na całym świecie. 
Więcej na ten temat na Wikipedii: Maska Guya Fawkesa


WRACAJĄC do tematu....dojazd do Tower of London wygląda identycznie jak dojazd do Tower Bridge, więc nie będę się tu rozpisywał na ten temat... Co do wejścia na sam zamek (i wielu atrakcji z nim związanych), kupując bilet z wyprzedzeniem na internecie, zapłacimy obecnie £20.90 za os. dorosłą. 
Dla odmiany, polecam zapłacić, wejść i 'ugryźć' ogromny kawałek brytyjskiej historii, bo naprawdę warto. 
Dokładniejsze info odnośnie biletów i godzin otwarcia, znajdziecie pod tym linkiem: http://www.hrp.org.uk/TowerOfLondon/admissionsprices/toweroflondonadmission 


To tyle w tej części moich odzuć na temat Londyńskich zabytków. O ile ktoś to w ogóle czyta, postaram się napisać kolejną część w ciągu kilku dni. Mam nadzieję, że skończę ten mini-cykl do końca roku! ;-)  Pozdrawiam.

5 komentarzy: