Koszt wynajmu mieszkania w Londynie 2017


Wiele osób przyjeżdzających do Wielkiej Brytanii ląduje (często dosłownie) w Londynie. Na początku wiele z tych osób wynajmię pierw pokój, niejednokrotnie od całkowicie obcej osoby (więcej o TYCH słynnych pokojach w kolejnym wpisie... tu przeczytacie o wynajmie pokojów w Londynie). 
Jednakże po jakimś bliżej nie określonym czasie (badz tez nie - roznie sie zycie moze potoczyc...), będą się one starać się wynająć swoje własne gniazdko. Czy to w pojedynkę (najdroższa opcja) czy też z partnerem, żoną lub kilkorgiem znajomych (opcja DUŻO tanśza).


Teraz nasuwa się pytanie - ile będzie nas kosztować taka przyjemność?

Ile wyniosą nas wszelkie opłaty (a jest ich sporo!) związane z z samym wynajmem własnego lokum w stolicy Zjednoczonego Królestwa? 

Czym się sugerować?

Tu niestety musze wszystkich czytających lekko zmartwić. Czasy się zmieniły i choć kilka lat temu nie było wcale tanio, to obecnie jest bardzo, ale to bardzo drogo!
Londyn jak długo i szeroki (a sama szerokość to aż 50km nie wliczając 'outter london' czyli zewnetrzych hrabstw przylegających do miasta), ceny są bardzo rózne.
Jest wiele czynników wpływających na to ile będzie nas kosztować sam wynajem mieszkania, wymienie te podstawowe:


  1. Lokalizacja, Londyn podzielolony jest na 6 głównych stref (a ostatnio nawet i 9 po przyłączeniu terenów podmiejskich)
  2. Związana z lokalizacjąprzestępczość w danej okolicy (świetnie wykonana interaktywna, oficjalna mapa przestępczości w Londynie - http://maps.met.police.uk)
  3. To czy chcemy mieć dom z ogródkiem czy tez mieszkanie we wszelkiej maści blokach jak i sam standard i wielkość mieszkania 
  4. Odległość lokum od transportu publicznego, przedewszystkim metra czy też stacji pociągów, odległość od sklepów


Mieszkania Londyn 2017



Roszerzając bliżej temat lokalizacji, im bliżej centrum (tzw. 1 strefa) mieszkamy tym więcej oczywiście zapłacimy. Wynajem choćby 1-pokojowego mieszkania (na tutejsze standardy, w Polsce jest to mieszkanie uznawane za dwu-pokojowe, czyli mamy do dyspozycji sypialnię, pokój gościnny, kuchnię i lazienkę), w centrum stolicy to wydatek w granicach conajmniej 1500-2000  funtów na miesiąc - za sam czynsz! (ang. rent) To samo mieszkanie poza centrum, ale wciąż z dobrym dostępem do niego będzie nas kosztować np. 1100 funtów. W poprzednim poście, wylistowałem opłaty, które należy doliczyć do czynszu, więc nie będę się powtarzał. Londyn jako miasto tętni życiem, a życiem jest tutaj metro. Jeśli mieszkamy blisko metra, które zawiezie nas szybko do centrum napewno słono za to zapłacimy - aczkolwiek czasem warto dopłacić by poprawić sobie warunki życiowe! 



Przestepczosc w Londynie 2017

Przęstępczość w Londynie to temat rzeka

Wychodząc z założenia, że gdzie mieszka mniej czarnych ludzi jest bezpieczniej niestety jest dość poprawną drogą, nie ubliżając nikomu i jego kolorowi skóry. Dzielnice gdzie przeważają biali są zazwyczaj eksluzywne i przekłada się to na niebotyczne pieniądze jakie zapłacimy za niejako przywilej mieszkania.
Z drugiej strony przestępczośc sama w sobie, nie raz nijak odbija się na tym ile płacimy za czynsz - niektóre dość 'niebezpieczne' dzielnice, usytuowane blisko centrum stolicy (np. Angel) są niezwykle kosztowne.  Znajdziemy również miejsca oddalne o 30km (strefy 5-6) od centrum za które również będziemy musieli oddać przysłowiowe pół wypłaty. Warto sprawdzić na własnej skórze okolicę w której chcielibyśmy mieszkać, najlepiej w piątek lub w sobotę wieczorem, gdy miasto tętni życiem. Podpisując kontrakt na minimum 12 miesięcy jest to nawet wskazane, bo najpiękniesze zdjęcia na stronie agencji mieszkaniowej mogą stać się lekkim koszmarem związanym z okolicą w której mieszkamy.

Opcje mieszkaniowe w Londynie

Tu mamy do dyspozycji kilka opcji. Zasadniczy podział odbywa się na mieszkania (ang. flats, żadko apartments), lub domy (ang. houses). Jest też opcja wynajmu łódki/barki na Tamizie (o łódkach przeczytacie w późniejszych wpisach..)
Domy dzielimy dalej na detached (wolnostojące), semi-detached ('bliżniaki'), terraced ('szeregowe' - zobacz zdjęcie na górze tego posta) czy tez bungalows (tłumaczenie chyba nie potrzebne..:)).
Trzy-pokojowy, wolnostojący dom z ogórdkiem, w dobrej lokalizacji to obecnie wydatek rzędu 1700 funtów (do tego doliczyć należy wszelkie opłaty).
Mieszkania mogą znajdować się w domu podzielonym na kilka mieszkań, ze wspólnym wejściem frontowym. 
Mogą być też ulokowane w blokach lub wieżowcach. W wieżowach zazwyczaj znajdziemy tanie mieszkania, za które zapłacimy naprawde niewiele ale kosztem tego kto będzie naszym sąsiadem jak i okolicy w której takie wieżowce stoją - osobiście nie polecam a nawet odradzam szukanie dachu nad głową kierując sie tylko i wyłącznie ceną.


'Fees' czyli opłaty 

Wynajmując mieszkanie w Londynie, czy też w innych częściach Wielkiej Brytanii należy liczyć się z niezliczonymi opłatami dla agencji mieszkaniowej (ang. letting agency). Jedyną metodą ominięcia tych opłat jest wynajem bezpośrednio od właściciela (ang. landlord lub landlady), niestety tych ubywa z dnia na dzien i coraz częściej agencja mieszkaniowa jest jedyną opcją. Możecie popróbować pokonać system na stronach typu gumtree.com tylko na oszutów bo jest ich bardzo wielu!

Agencje natomiast mogę śmiało podzielić na dwa rodzaje: zdzierców pieniędzy i mniejszych zdzierców pieniędzy.
Przez lata miałem (nie)przyjemność załatwiania formalności w wieloma agencjami. Jedni kuszą pięknymi stronami internetowymi, długoletnią ekspertyzą i doświadczeniem (np. Foxtons lub Dexters). Te agencje zazwyczaj również kasują największe opłaty! Nie ma na to reguły, ale naprawdę warto sprawdzić jakie opłaty dana agencja doliczy nam PRZED wynajmem mieszkania bo można się bardzo przeliczyć.

Każda agencja skasuje nas z góry za miesiąc czynszu z góry, równowartość 6 tygodni depozytu (kaucja) oraz koszta dodatkowe. I właśnie te koszta dodatkowe to spory i niepotrzebny moim zdaniem wydatek, na którym agencje zarabiają krocie. Agencja mają obowiązek sprawdzić naszą przeszłość kredytową (ang. Credit Check), referencję i stan naszego zatrudnienia. Jeśli chcemy wynająć mieszkanie w 4 osoby, agencja będzie zmuszona sprawdzić wszystkie 4 osoby, za co zapłacimy  70-150 funtów OD OSOBY.
Do tego niektóre agencje, szczególnie te większe doliczają opłatę za wypisanie kontraktu/umowy o wynajem (!!!), tu możemy liczyć na zapłatę 100-200 funtów. 

UPDATE 2017: WSZYSTKIE OPLATY ZWIAZANE Z WYNAJMEM MIESZKAN MAJA BYC CALKOWICIE ZAKAZANE, WIECEJ NA TEN TEMAT BEDZIEMY MOGLI SIE DOWIEDZIEC POD KONIEC ROKU. JEST TO SWIETNA NOWINA DLA TYSIECY LUDZI CHCACYCH WYNAJAC MIESZKANIA W LONDYNIE JAK I INNYCZ CZESCIACH UK GDZIE CENY JUZ SA HORENDALNIE WYSOKIE!



Podsumowanie

Koszt wynajmu przykładowego domu 3-bedroom terraced house w Londynie (dom szeregowy - 3 sypialnie, salon, kuchnia, łazienka, ogródek), dzielnica Tooting Broadway, 3 strefa, czterech lokatorów podpisujących kontrakt.

  • Miesięczny czynsz:  £1500
  • 6 tygodni depozytu: £2076 
  • Credit Check x 4 = £400
Suma którą musimy zapłacić aby wynająć ten dom: £3976
Mamy w to wliczone oczywiście pierwszy miesiąc wynajmu. 

Depozyt otrzymamy z powrotem po (nawet kilka tygodni później) wyprowadzce, o ile stan mieszkania nie odbiega od tego jaki zastaliśmy przed wprowadzeniem się do lokum.

Jak widać, koszta są potężne, nawet na glęboką kieszeń polskiej emigracji żyjącej nad Tamizą :)
Są oczywiście tez ludzie którzy mieli szczescie, i znaleźli za pól darmo mieszkanie bezpośrednio od właściciela...sam bym szczerze chciał na takie kiedyś trafić! :)

Do powyższych cyferek, dodam jeszcze, iż domy i mieszkania na stronach agencji zwykle wylistowane są w kwotach, które płacimy za tydzień wynajmu - co wprowadza nas niestety w wielki błąd.   
Wbrew prawom prostej logiki, nie możemy pomnożyć tego przez 4 by otrzymać nasz miesięczny czynsz. Musimy pomnożyc kwotę tygodniowego czynszu przez 52 tygodnie i podzielić na 12 miesięcy by otrzymać rzeczywisty czynsz miesięczny! 
W powyższym przykładzie: 346 funtów x 52 tygodnie = 18000 funtow (roczny czynsz) / 12 miesięcy = 1500 funtów (miesięczny czynsz)


W kolejnym wpisie, w tym wpisie postaram się streścic czym sugerować się przy wynajmie pokoju w Londynie i czy jest to trafna opcja na dłuższą metę.

Pytania? O czymś zapomniałem?  Piszcie! 

21 komentarzy:

  1. Ceny wynajmu porażają... Znajomi w 3 strefie szukali ostatnio 1 bedroom (Stratford, Leytonstone itd.) i poniżej £1000 mc za sam czynsz raczej ciezko znaleźć, a z rachunkami kwota ta wzrasta do co najmniej £1300-1400 f mc (wliczając wszystko łącznie z telefonami ;)) ...

    OdpowiedzUsuń
  2. Prawda to, oj prawda ;) Tu gdzie *my* mieszkamy, mimo że 6 strefa to równiez poniżej £1000 1-bed jest cieżko znaleźć. Dodam, że council tax u nas to jakies £140 miesiecznie, nawet za taką małą klitkę...funt do funta...ceny niestety zaporowe - a gdzieś mieszkać musimy :]

    OdpowiedzUsuń
  3. Strasznie wyglądają te koszty tak naprawdę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tanio nie jest, a ceny w tym artykule niestety ulegly zmianie i jest jeszcze drozej. Zrobie update w wolnej chwili. Pozdr.

      Usuń
  4. Takie ceny to praktycznie tylko w Londynie ,nie wiem czemu mają takie parcie na Londyn jest przecież jeszcze notthingham , luton , born, Manchester , birmingham i tam jest o połowę taniej a wcale nie gorzej ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Magia Londynu....to troche jak ruchome piaski ;-)

      Usuń
  5. Niestety, Londyn dla turysty jest bardzo piękny, ale mój mąż mieszkał tam dwa lata i teraz nawet na "weekend" nie chce tam jechać. Mówi , że nie dość że Polacy są coraz gorzej traktowani to jeszcze dzielnic gdzie jest coraz więcej muzułmanów jest coraz więcej, a poziom bezpieczeństwa tam spada diametralnie

    OdpowiedzUsuń
  6. https://kudlatkowepodroze.com/2016/11/07/wynajem-pokoju-w-londynie/ - wynajem pokój, u nas też o tym dzisiaj! :) pozdrawiamy serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo lubię Londyn, ale moim zdaniem mieszkania w tym mieście mają szalone ceny i często straszą malutkim metrażem. Z tego, co się orientuję, mieszkania wrocław też kosztują sporo, ale tu jest nieporównywalnie lepszy stosunek jakości do ceny.
    Ale co tu dużo mówić, kto by nie marzył o pięknym apartamencie w Notting Hill :)

    OdpowiedzUsuń
  8. No ceny są kosmiczne niestety, może jakiś pośrednik kredytowy w Londynie by pomógł? Sama mieszkałam tam kilka lat i ciężko wynająć coś ciekawego w niskiej cenie. Jednak za to kupno mieszkania jest tańsze niż w Polsce, biorąc pod uwagę zarobki...

    OdpowiedzUsuń
  9. Fajnie dowiedzieć się, jak to wszystko wygląda w innym kraju, ale powiem szczerze, że ja akurat nie wyjechałabym nigdzie, ponieważ nie dałabym rady. Ostatnio też zainteresowałam się mieszkaniami https://vantage-sa.pl/mieszkania-na-sprzedaz-we-wroclawiu/ bo od jakiegoś czasu myślimy o tym, aby mieszkanie zmienić na większe i na lepsze.

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo ciekawie napisane. Liczę na więcej.

    OdpowiedzUsuń
  11. Nigdy nie byłam w tym mieście więc nawet nie wiem jakie tam są realia rynku nieruchomości. Dla mnie bardzo fajną ofertą jest ta od developera https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-rumia.html i właśnie przede wszystkim skupiam się nad kupnem mieszkania w Trójmieście.

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja także nigdy nie miałam okazji mieszkać w tym kraju i w tym mieście więc nawet nie zdaje sobie sprawy jak rynek nieruchomości wygląda w Anglii. U nas w kraju bez większego problemu kupiłam sobie mieszkanie. Od początku używam również kalkulatora ubezpieczeń https://cuk.pl/kalkulator-ubezpieczenia-mieszkania-i-domu i wiem, ze teraz mogę bezpiecznie sobie mieszkać.

    OdpowiedzUsuń
  13. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  15. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  16. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, co dla jednych drogo (2000/m-c) to dla innych dobra cena. Tyle właśnie płacimy z mężem za 1 bedroom flat w Chelsea.

    OdpowiedzUsuń
  17. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  18. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  19. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń