Koszty życia w Londynie: Przykładowe wydatki

 


Koszty życia w Londynie: Przykładowe ceny i wydatki


Ten artykuł trochę się powiekszył, kolejną wersję znajdziecie tu: Zakupy w Londynie - gdzie kupować spożywkę?

W tym poście chciałbym w wielkim skrócie przedstawić przykładowe ceny, tak jak i produktów, jak i usług W Londynie.

(Ceny aktualne na Grudzien 2017) Opłaty za mieszkanie liczone na przykładzie mieszkania typu pokój+salon (tzw. 1-bed flat). Wszystkie ceny zostały odpowiednio zaokrąglone i są ukazane tylko przykładowo.

Kilka podstawowych produktów spożywczych
  • Chleb tostowy 'angielski', krojony Kingsmill = £ 1
  • Chleb polski, z polskiej piekarni w Londynie, bochenek = £0.75 - £1.50 
  • Masło, angielskie = £ 1 - 2
  • Kilogram jabłek Gala = £ 2
  • Kilogram marchewek = £ 0.90
  • Kilogram ziemniaków = £ 0.90 - £1.50
  • Duży kurczak w całości (ok 1.5kg) = £ 5 
  • Mięso wołowe, mielone (1kg) = £ 4.50
  • Mięso wieprzowe 'na schabowe' :-) (1kg) =  £ 6.50

Dla bardziej dociekliwych polecam sprawdziać aktualne ceny w internecie, np. *tu* albo *tu*. Sam nie będę wyszczególniał setek produktów, bo nie w tym rzecz. Chciałem zobrazować kilka produktów, za które w Londynie zapewne zapłacicie dużo więcej niż np. w Polsce, choć w stosunku do tutejszych zarobków ceny nie sa tak drastyczne jak by się mogło wydawać. Przelicznik jednego funta do jednej złotówki nie raz jest bardzo optymalny i ma uzasadnienie w rzeczywistości, choć Polska i Wielka Brytania to dwa diametralnie różne kraje, więc nie ma sensu przeliczanie z funtów na złotówki i zastanawianie się 'czemu tam jest tak drogo?!'. Zasadniczo przez ostatnie kilka lat ceny w brytyjskich sklepach strasznie podskoczyły, aczkolwiek według mnie wciąż nie są tak drastyczne w stosunku do zarobków jak w naszej ojczyznie.

Inne wpisy: Praca na zmywaku w UK - zarobki

Nie zmienia to faktu, że ceny wachają się i to strasznie.
Zakupy robione w Lidlu czy Aldim napewno nie uszczuplą tak naszej kieszeni jak te same zakupy w sklepach Waitrose czy Marks&Spencer.
To samo tyczy się polskich sklepów w Londynie. W polskim sklepie można dostać kilogram np. Sopockiej za 8 funtów, ale są też sklepy gdzie ten sam kilogram będzie nas kosztował 10 funtów.

Co sklep to i inne ceny, a te różnią się na tyle, że niektóre mniejsze sklepy, mające niejako monopol na swój rejon (jak i mniej klientów) narzucają ogromne marże. Należy pochodzić i posprawdzać ceny by wybrać ten który odpowiada nam nie tylko cenowo ale i ze względu na jakość obsługi.
W Londynie jak grzybów po deszczu rośnie liczba sieciówek, i to polskich sieciówek. Niektóre polskie sklepy w Londynie są na tyle potężne, żę nie odbiegają już wielkością czy zaopatrzeniem małym supermarketom typu polska Biedronka czy wspomiany wyżej Lidl. Prężnie brniemy do przodu! :-)



Przykładowe opłaty za mieszkanie w Londynie

Przykładowe opłaty za mieszkanie w Londynie

  •  Gaz + Prąd = 60-80 funtów miesięcznie, w zależności od pory roku. Opłata ta jest bardzo niska, ze względu na mała ilość grzejników w mieszkaniu jak i tzw. Dual Fuel Discount - dostajemy zniżkę za używanie tego samego dostawcy prądu i gazu.

Czym jest Council Tax?

  • Council tax to lokalny podatek od nieruchomości, każdy w UK ma obowiązek go płacić. Za mieszkanie typu 1-bedroom, w zależności od tego gdzie mieszkamy opłata ta wyniesie 60-140 funtów miesięcznie. Council Tax płacimy zazwyczaj w 10 ratach, po czym dwa miesiące są wolne od opłat.

Kablówka lub satelita w Londynie 

  • O ile nie mamy swojego dekodera z Polski (profesjonalny montaż anteny satelitarnej w Londynie to ok. 50-100 funtów), to zapłacimy 20-60 funtów miesięcznie za kablowkę typu Virgin Media czy tez Brytyjską telewizję satelitarna SKY. Tu muszę dodać, że KAŻDE gospodarstwo domowe ma obowiązek płacić TV License, czyli angielski odpowiednik abonamentu RTV. W chwili pisania tego artykułu, TV License wynosi 147 funtów rocznie. Można rzecz jasna płacic w miesięcznych ratach. Sa tez znizki (na przyklad...dla posiadaczy CZARNO-BIALYCH ODBIORNIKOW czy tez NIEWIDOMYCH!! - TAK, NIE WIDOMI  W UK TEZ MUSZA PLACIC!)

Opłata za wodę i ścieki w Londynie 

  • Tu o dziwo, też liczy się to na której dzielnicy mieszkamy. Mało kto na terenie Londynu posiada zamontowany wodomierz (wcale nie jest taniej!). Średnio za wodę, w tym ścieki w Londynie zapłacimy ok. 350 funtów rocznie.

  • Dostęp do Internetu. W zależności od dostawcy i tego czy chcemy płacić również za linię telefoniczną (zazwyczaj jest to przymus), miesięcznie koszta łącza 50 Mbit to ok. 20-30 funtów. Zaskakujący może być fakt, że łącza internetowe dla zwykłych śmiertelników w Wielkiej Brytanii są o wiele, wiele wolniejsze niż te w Polsce jak i innych krajach na kontynencie.


Siłownia w Londynie

  • Miesięczny abonament na siłownię to wydatek rzędu 15-90 funtów. Rozrzut cen jest spowodowany lokalizacją, rozmiarem jak i samym wyposażeniem siłowni. Dla przykładu, popularna sieć siłowni Fitness First obecnie uszczupli nasz portfel o ok. 55 funtów miesięcznie. W tą cenę mamy wliczony dostęp do wszystkich maszyn i free-weights area, klas grupowych, basenu, sauny itd.  
Jeśli coś ominąłem, to piszcie a postaram się odpisać "co, gdzie, za ile i czemu tak drogo w tym Londynie?" :)

...A już w kolejnym w tym wpisie , dowiecie się jakie są REALNE Koszta wynajmu własnego mieszkania czy też domu w Londynie!ajdź pracę w Londynie, praca w londynie, praca w wielkiej brytanii, praca w manchester, praca w doncaster, oferty pracy londyn, oferty pracy london, praca london, polskie firmy londyn, polskie sklepy w londynie, agencje pracy londyn, agencje pracy london, sprzątanie w londynie, kucharz w londynie, budowlanka w londynie, murarz w londynie, piekarz londyn, piekarnie w londynie, drukarnie w londynie, praca w londyńskim metrze, robota w londynie, 

7 komentarzy:

  1. Wspaniay Blog! Czekam na nowe posty <3

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki! Już dziś wieczorem kolejny wpis! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. czy tak naprawde opłaca sie wyjezdzać???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciezko jednoznacznie odpowiedziec na to pytanie. Znam tu ludzi ktorzy sobie bardzo dobrze radza, sa tez tacy ktorzy zyja z dnia na dzien. Trzeba miec samozaparcie, szczescie, znajomych, fach w reku....i znac jezyk ;-) Choc mozna i pracowac u Polaka przez 20 lat i zyc w dostatku.
      Odnosnie cen - tanio nie jest, tak jak w kazdej stolicy na swiecie.
      Pozdrawiam

      Usuń
  4. Nie mam tam znajomych nie mam fachu w rękach a skąd mam znać język, skoro nie mam pieniędzy na naukę języka. A jakbym chciał zacząć coś w UK. Może coś poradzisz ?.

    OdpowiedzUsuń
  5. Hej, możesz poszukać ogłoszeń w polskiej prasie online. Teraz gdy zaczęło się wyjście z Unii (tzw Brexit) niestety nic nie jest pewnego a co za tym idzie nie mogę Ci nic poradzić gdyż możesz mieć problem z legalizacjia pobytu za 2 lata (lub krócej) gdy wielka Brytania oposci Unię europejska... :/

    OdpowiedzUsuń
  6. Chcialem sprostowac dwa fakty.

    1. License Fee trzeba placic tylko w wypadku a) posiadania telewizora i b) ogladania kontentu na zywo lub za pomoca BBC iPlayer (na doowlnym urzadzeniu). Zlota zasada jest, wystrzegaj sie BBC i nic nie musisz placic. Prywatne telweizje (ITV, Channel 4, etc) nie maja udzialu w abonamencie, wiec tez nie ma zakazow/nakazow, BBC probuje przykrecic srube i nawet odpalenie iPlayer na stronie internetowej jest uznawane za ogladanie telewizji publicznej i powoduje obowiazek uiszczenia oplaty (smiech polega na tym ze ten sam program BBC na netflixie, nie pociaga zadnych konsekwencji prawnych). Brak telewizora i checi ogladania telewizji publicznej trzeba jakkolwiek zglosic. Autor tego komentarza 6+ lat mieszka na wyspach i od 6+ lat nie placi abonamentu telewizyjnego.

    2.Gramatyka/ortografia, piszemy niewidomy. Zadnych spacji. ;-)

    OdpowiedzUsuń